Lehet szeretni vagy nem szeretni, de együtt kell élnünk azzal a ténnyel, hogy a Google bizonyos időközönként frissíti algoritmusát, és ilyenkor az egész web a feje tetejére áll. Virtuálisan ugyan, de szaladgálunk, mint molnár kutyája az égzengés alatt, és próbáljuk megérteni a mögöttes logikát.
Míg a weboldal tulajdonosok a pozíció elvesztése és a látogatók csökkenése miatt aggódnak, addig a webmesterek és SEO szakértők az újabb stratégia felállításán dolgoznak. Ám egy-egy ilyen esetben szinte "menet közben", a tapasztalatokra alapozva kell kialakítani a következő lépéseket, mert a keresőoptimalizálásban minden van, csak írott recept nincs!
A múlt hónap végén "gördült le a gyártósorról" a legújabb Pingvin frissítés, aminek dióhéjban az a feladata, hogy kiszűrje a spamtechnikákat, valamint a különféle, csak és kifejezetten a kulcsszó trükközésen alapuló black hat SEO (fekete kalapos) taktikákat. Míg a Pingvin társalgoritmusa a Panda a weboldalak tartalmi minőségét hivatott folyamatosan ellenőrizni.
Bármennyire is nagy fejtörést okoz SEO területen, összességében elmondhatjuk, hogy a Pingvin tulajdonképpen a Google-minőség javításának főszereplője, azzal, hogy olyan keresési eredményeket ad, amivel segít az embereknek leggyorsabban megtalálni a keresett információt. Ehhez viszont valóban az kellett, hogy a kereső komolyan fellépjen a minőségileg kifogásolható weboldalak ellen.
A mostani Pingvin frissítés hozhatja a legnagyobb változást, ugyanis az algoritmus innentől valós időben teszi a dolgát. Mindezt Gary Illyés Google munkatárs egy blog posztjában el is magyarázza a nagyérdeműnek. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy a Pingvin algoritmus on-the-fly változtathatja a keresési rangsort.
Jó Pingvin vagy rossz Pingvin?
Igazából kétélű a helyzet: már lefutott az algoritmus indítása, tehát mondhatjuk, hogy beépült a kereső mindennapjaiba, a nagy mozgások úgy tűnik stabilizálódtak, de innentől igazából azt várhatjuk, hogy nem feltétlenül lesznek stabilak a pozíciók.
Egyrészt azért, mert mostantól az algoritmus nem büntet (csak lepontozza a káros linkeket), emellett fel is oldotta a régi link alapú büntetéseket. Ott, ahol időközben az oldal tulajdonosok szántak időt arra, hogy javítsanak az oldalak minőségén, látványos javulást hozott.
Ám amelyik weboldal nem állt újra pályára a büntetésből, az már nem is fog, ennek oka lehet a többszörös algoritmus büntetés, ez már olyan mértékű, amit nem lehet visszafordítani.
Másrészről nyitott kérdés marad továbbra is, hogy mennyire tudja a valós időben értékelő Pingvin azonnal lereagálni a spam linképítés próbálkozásokat, amelyek akarva-akaratlanul is jelen vannak a weben. Sőt, várhatóan meg is szaporodhatnak, a " nincs büntetés, csak leértékelés, ergo nincs kockázat" alapon. Elméletileg erre is felkészültek a Google szakemberei, csak még nem árulták el, hogy milyen stratégiát dolgoztak ki ennek kivédésére.
Tehát a tesztelgetésekkel, hogy mit bír az új algoritmus csak csínján kell bánni, főként azért, mert tudjuk, hogy a Google a felhasználói élmény és a kereső minőségének javítását tűzte ki zászlajára, és egy percre sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy ettől eltérni, bármikor visszaüthet.
Az viszont tény, hogy ebben az évben már megnyugodhatunk, mert a valós időben értékelő Pingvin algoritmus frissítése tuttira nem várható.